Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Co symbolizuje babka wielkanocna? Mało kto zdaje sobie sprawę
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 16.04.2022 16:30

Co symbolizuje babka wielkanocna? Mało kto zdaje sobie sprawę

Babka wielkanocna - co symbolizuje?
canva/StudioBarcelona

Wielkanoc to święta pełne symboli, które nawiązują do życia wiecznego, odrodzenia. To czas radości, odkupienia. Babka jest ciastem, które oprósz wyśmienitego smaku i wyglądu, niesie ważne przesłanie. Co symbolizuje babka wielkanocna?

Babka wielkanocna pieczona w specjalnej formie z kominem to ciasto pełne symboli. Jej kształt oraz dekoracje również nie są przypadkowe i nawiązują do najważniejszego wydarzenia w religii chrześcijańskiej- Zmartwychwstania.

Babeczki wielkanocne pieczone w małych formach to tradycyjny składnik święconki. Poświęcone pokarmy spożywamy na śniadanie w Wielką Niedzielę na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. W tym artykule dowiesz się, co jeszcze powinno znaleźć się w świątecznym koszyczku.

W Wielkanoc nie może zabraknąć również rzeżuchy, która symbolizuje odrodzenie przyrody po zimie. Sprawdź, jak hodować i wykorzystać rzeżuchę w kuchni.

Co symbolizuje babka wielkanocna?

Nazwa ciasta piaskowego wzięła się od jego charakterystycznego kształtu. Forma z kominem do babki przypomina rozkloszowaną spódnicę. Babka wielkanocna to ciasto, które gości na każdym stole podczas świąt.

Babka wielkanocna symbolizuje przede wszystkim umiejętności i doskonałości, a także nawiązuje do przyjaźni i więzi między człowiekiem, a naturą. Do pieczenia potrzebujemy jajek, mąki, oleju i wielu innych składników, które otrzymujemy właśnie z przyrody.

Święconka wielkanocna

Źródło zdjęcia: canva/Abrada Babkę wielkanocną możemy udekorować elementami o równie bogatej symbolice- bukszpanem, który symbolizuje życie wieczne, lukrowanymi jajkami, które nawiązują do odrodzenia, a także barankiem, który wiąże się z wieloma biblijnymi motywami, nawiązując do niewinności, czystości, odkupienia.