Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Często po nią sięgamy, a może być groźna dla zdrowia. 1 grupa osób powinna omijać tę rybę szerokim łukiem

Często po nią sięgamy, a może być groźna dla zdrowia. 1 grupa osób powinna omijać tę rybę szerokim łukiem

Nie każda ryba jest zdrowa
canva/Foodiesfeed

Ryby są ważnym elementem diety. Jedna z nich jednak, choć bardzo popularna, do najzdrowszych nie należy. Tuńczyk, bo o nim właśnie mowa, zawiera znaczne ilości niepożądanych pierwiastków, szczególnie w wersji z puszki. Jest niewskazany zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Czego jeszcze warto się wystrzegać?
 

Jak wprowadzać ryby do diety?

Mięso ryb jest bezpieczne dla zdrowia, o ile zachowamy umiar. Obecne zalecenia dietetyczne wskazują, że spożycie 2 posiłków z ich udziałem tygodniowo przyniesie szereg korzyści, jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla naszego organizmu.

Warto tak planować dania, by zawierały one różne gatunki ryb. Należy też pamiętać, że niektóre z nich są znacznie mniej cenne niż pozostałe, a wybrane wręcz mogą zaszkodzić, jeśli będą spożywane w nadmiarze.

Bez masła, bez patelni. Najlżejszą jajecznicę zrobisz zupełnie inaczej

Tuńczyk nie jest najzdrowszą rybą

Zarówno filet, jak i ryba z puszki mogą stanowić zagrożenie. Dlaczego? Tuńczyk jest rybą długo żyjącą. Sprzyja to akumulowaniu przez nią metylortęci, która dla człowieka jest toksyczna. Jest to także jedna z tych ryb, które są chronione przed przełowieniem, a konsekwencją tego stanu rzeczy nierzadko jest wysoka cena.

Wiele osób sięga w takim wypadku, po dość przystępnego cenowo tuńczyka w puszce. Niestety ten wybór też nie jest najlepszy. W badaniach bowiem wykazano, że materiał, z którego wykonuje się opakowanie, może uwalniać do ryby znaczne ilości cynku. O ile pierwiastek ten jest niezbędny w naszym organizmie, w dużych ilościach także zaszkodzi.

Jaką rybę wybrać?

Najzdrowsze według ekspertów są pstrągi, dorsze, makrele (lecz niekoniecznie wędzone), dziki łosoś, sola, szprot i mintaj. Niektórzy wskazują, że warto też sięgać po śledzie, które często goszczą na wigilijnych stołach. Wszystkie te ryby zawierają znaczne ilości cennych dla zdrowia kwasów omega 3.

Warto wybrać ryby, które były poławiane w sposób odpowiedzialny. Będą cenniejsze niż okazy hodowlane, które czasem są traktowane w zły sposób i karmione tak, aby jak najszybciej spełniły warunki wprowadzenia ich do sprzedaży.

Dietetycy jednocześnie stanowczo odradzają sięganie po dość szeroko dostępne pangi, tilapie czy ryby maślane. Często żyją one w zanieczyszczonych wodach, a ich pasze obfitują w antybiotyki. Nasz organizm niewiele więc skorzysta na ich spożyciu. Ryba maślana, podobnie zresztą jak karp, jest bardzo tłusta i może powodować niestrawność.

Jak podać rybę, by skorzystać z jej dobrodziejstwa?

Nie mamy dobrych informacji dla amatorów panierowanych filetów w chrupiącej panierce. Pod kątem zdrowia i czerpania z mięsa składników odżywczych najlepszym wyborem będzie zjedzenie ryby przyrządzonej na parze lub upieczonej.

Na naszej stronie znajdziecie więcej informacji o przyrządzaniu ryby. W tym artykule podpowiadamy jak zapiec dorsza na warzywach. Polecamy też zapoznanie się z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi procesu pieczenia.

Ryba pieczona jest najzdrowsza.png
canva/igorr1