Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Groźna roślina na polskich łąkach
Adam Moskal
Adam Moskal 05.06.2021 02:00

Groźna roślina na polskich łąkach

Niebezpieczna roślina
Wikimedia Commons, Daderot

Latem szczególnie dużo mówi się o groźnych roślinach, które spotkać można nie tylko na leśnych łąkach, lecz również w przydrożnych rowach czy ścieżkach. W niektórych przypadkach, takich jak barszcz Sosnowskiego, nawet przechodzenie obok może być niebezpieczne. 

Dlatego tak ważna jest edukacja na temat zagrożeń, jakie mogą nas spotkać na zwykłym spacerze - szczególnie dzieci powinniśmy uczulać, z uwagi na ich ogromną ciekawość i często brak świadomości ryzyka. Niżej pokazujemy kolejny gatunek, którego należy unikać. 

Roślina zagrażająca zdrowiu

Szczwół plamisty jest nazywany także pietrasznikiem plamistym, świńską wszą czy psią pietruszką. Znaleźć ją można w praktycznie każdym miejscu z dużą wegetacją - polany, łąki czy przydrożne rowy, więc należy cały czas zachować sporą uwagę.

We wnętrzu szczwołu plamistego znajdują się takie substancje, jak: koniina, cykutyna, kwas mrówkowy oraz masłowy - choć każda z nich jest trująca, to koniina stwarza największe ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu, a w najcięższych przypadkach nawet śmierci.

Trujące substancje obecne są w każdej części rośliny, więc kontakt zarówno z liśćmi, łodygami, kwiatami czy korzeniami nie jest wskazany. Co więcej nawet ususzony materiał roślinny jest toksyczny, jednak moc suszu jest mniejsza, niż u świeżej rośliny. 

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został AgroUnii, która krytykuje dostępne w sklepach sieci Biedronka warzywa.

Źródło: wikimedia commons

Objawy zatrucia szczwołem plamistym

Zatrucie następuje po spożyciu rośliny lub jej soków - samo dotknięcie rośliny nie jest niebezpieczne, o ile pamięta się o dokładnym umyciu dłoni. Po zjedzeniu, pierwsze objawy mogą wystąpić już po 30 minutach, lecz bywają przypadki, w których działanie toksyn widoczne jest dopiero po kilku godzinach. 

Najczęściej w razie zatrucia występują drżenie rąk, rozszerzone źrenice, ból mięśni, utrata mowy, ślinotok, uczucie pieczenia w przewodzie pokarmowym, spadek rytmu serca i jego przyspieszenie, konwulsje oraz utrata przytomności.

Niestety do dzisiaj nie wynaleziono żadnego antidotum na szczwół plamisty, lekarz więc może przeprowadzić jedynie leczenie objawowe i reagować na konkretne symptomy. Specjalista może zabezpieczyć drogi oddechowe, aby zapobiegać trudnościom w oddychaniu, a także podawać leki antydrgawkowe w razie ich wystąpienia. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: