Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Przypomina piłkę, a jest największym rarytasem w kuchni. Polacy oszaleli na punkcie tego grzyba

Przypomina piłkę, a jest największym rarytasem w kuchni. Polacy oszaleli na punkcie tego grzyba

Grzyb czasznica
WikimediaCommons/Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0

Grzyby już zaczynają pojawiać się w lesie. Jeden z nich w pierwszej chwili może nie zwrócić naszej uwagi, choć rozmiary ma imponujące. Podobna do piłki czasznica jest niesamowicie smaczna. Wiemy jak ją rozpoznać i co dobrego można z niej przygotować.
 

Większa niż większość grzybów

Tym, co wyróżnia czasznicę na tle innych grzybów, jest jej rozmiar. Sama nazwa pochodzi od czaszki, a więc elementu układu kostnego, który niewątpliwie ma znaczne rozmiary. Calvatia gigantea może niektórym kojarzyć się też z przerośniętą pieczarką.

W przeciwieństwie do kurek, borowików czy maślaków zamiast kapelusza i trzonu ma kulisty twór. Częściej też znajdziemy ją na łąkach czy w ogrodach niż w leśnym runie, gdzie często polujemy na ulubione okazy. W dalszej części artykułu zdradzimy jak rozpoznać smaczne sztuki i zastosować je w kuchni.

Stary okaz grzyba czasznicy.jpg
FB/Olsztyński Kalendarz Przyrody
Rodzina co chwilę prosi mnie o to ciasto. Na szczęście robi się je szybko i zawsze wychodzi

Jak wygląda smaczna czasznica?

Świeży i nadający się do spożycia grzyb z zewnątrz jest biały. Podobnie też musi prezentować się jego wnętrze, które powinno być dodatkowo zwarte i twarde. Jeśli okaz, na który patrzymy, ma już ciemnobrązową czaszę, lepiej zostawić go w spokoju.

Tak wyglądająca purchawica olbrzymia nie ma już żadnych walorów kulinarnych. Dawniej stare i wysuszone owocniki używano jeszcze do odymiania pszczół w ulach, lecz dziś i taka praktyka nie jest wdrażana.

Jak wykorzystać nietypowego grzyba?

Najczęstszym sposobem wykorzystania czasznicy jest zrobienie z niej kotletów. Okaz dokładnie oczyszcza się — także ze skórki — i kroi w plastry. Te zaś są panierowane w bułce i smażone na oleju. Można też obtaczać je w cieście naleśnikowym lub po prostu pokroić i dodać do zupy, sosu czy dania makaronem.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na dania z grzybami. Szczególnie polecamy lubelską jajecznicę z kurkami. Sprawdźcie też jak w prosty sposób grzyby zamarynować.

Grzyb nie nadający się do spożycia.jpg
FB/Olsztyński Kalendarz Przyrody

 Źródło: haps