Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W czym moczyć śledzie, aby pozbyć się nadmiaru soli?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 12.12.2021 01:00

W czym moczyć śledzie, aby pozbyć się nadmiaru soli?

śledzie
canva/AndreySt

Z cebulą, w śmietanie, oleju czy occie. Śledzie można przygotować na wiele sposobów. Jednak zanim zamienicie je w pyszną potrawę, musicie przeprowadzić czynności wstępne, a więc usunąć z nich część soli. A wiecie, w czym moczyć śledzie, aby pozbyć się nadmiaru soli? Już wyjaśniamy i podpowiadamy.

Zazwyczaj kupujemy śledzie solone. Ta metoda utrwalania jest dla śledzi bardzo popularna i daje rybę, którą można przygotować na wiele sposobów. Oczywiście po uprzednim jej odsoleniu, bo ilość soli stosowana w celach konserwujących jest w tym przypadku naprawdę duża. Solone śledzie prosto z beczki czy wiaderka są w zasadzie nie zjadliwe, a z całą pewnością niezbyt smaczne i mało zdrowe.

W czym moczyć śledzie, aby pozbyć się nadmiaru soli?

Najprostszym i najpopularniejszym płynem, w którym możemy moczyć śledzie, jest zimna woda. Po zanurzeniu w niej śledzi, część soli jest zwyczajnie wymywana, dzięki czemu ryba staje się delikatniejsza w smaku. W czasie moczenia wodę warto kilka razy zmienić, co przyspieszy odsalanie ryby.

Bardzo skuteczne w odsalaniu śledzi jest też mleko. Zawarty w nim tłuszcz i białko szybciej pochłaniają nadmiar soli. Jednocześnie mleko daje rybie większą kruchość i delikatność. Śledzie nabierają też aksamitnego smaku, co szczególnie dobrze idzie w parze ze śmietaną.

Śledzie można też moczyć w maślance lub w wodzie z octem. Kwaśny dodatek szybko zneutralizuje słoność ryby. Dodatkowo zwiększy jej delikatność i sprawi, że rozpuszczą się małe ości.

Jak długo moczyć śledzie?

Czas moczenia śledzi zależy od słoności ryb i naszych preferencji. Dla niektórych wystarczy godzina moczenia, dla innych 3 godziny, a dla niektórych potrzeba, aż pół dnia, by śledzie stały się zjadliwe.

Oczywiście znaczenie ma też rodzaj śledzi, który kupujemy. Najpopularniejsze są matiasy, czyli solone filety śledziowe. Tym wystarczy zwykle kilka godzin moczenia.

Jeśli zaś kupisz całe, solone śledzie, warto je moczyć co najmniej kilkanaście godzin. Są bardziej słone od filetów.

Ci zaś, którzy kupują śledzie w oleju, również mogą je poddać moczeniu. Śledzie te są w naszym odczuciu zwykle trochę za słone, więc 10-20 minut moczenia w zupełności im wystarczy.

Jeśli chcesz poznać receptury na pyszne śledzie, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tam np. przepis na wigilijne śledzie z suszonymi grzybami, a także na poznańską sałatkę śledziową.

sałatka śledziowa
sałatka śledziowa

Źródło zdjęcia: canva/Elena_Danileiko

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: haps, newsy.gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Ryba sól