Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ile czasu gotować fasolkę szparagową typu Mamut?
Dominika Mika
Dominika Mika 01.06.2021 02:00

Ile czasu gotować fasolkę szparagową typu Mamut?

Ile czasu gotować fasolkę szparagową typu Mamut?
Canva (jirkaejc, Getty Images)

Choć najpopularniejsze odmiany fasolki szparagowej, które lądują na talerzach Polaków to przede wszystkim: Polska, Sonesta, Esterka, czy Nomad, coraz większą popularność zdobywa fasolka Mamut, która różni się od pozostałych swoją wielkością i szerokością. 

Właściwości fasolki szparagowej typu Mamut 

Szerokość najpopularniejszych fasolek wynosi około 8-10 milimetrów. Mamut może mieć z kolei nawet 1,7-2,2 centymetra szerokości. Odmiana wczesna tyczna tworzy długie, żółte lub zielone płaskie strąki dorastające od nawet do 20- 25 cm. Strąki te są bezwłókniste, i bardzo smaczne. 

Fasolka Mamut zawiera mnóstwo składników odżywczych i mineralnych, więc zdecydowanie powinna się pojawić na stole osób dbających o zdrowie. Docenią ją też ci, którzy dbają o linię, gdyż jest ona niskokaloryczna.

Tę odmianę fasolki szparagowej poleca się w szczególności osobom zmagającym się z cukrzycą, gdyż ma bardzo niski indeks glikemiczny. Posiada też bardzo dużą wartość odżywczą, zawiera sole wapnia, fosforu i żelaza, a jej zielona odmiana wyróżnia się bardzo dużą zawartością witaminy C i A.

Nasiona fasolki typu Mamut mają bardzo dużo białka, więc warzywo to powinno pojawić się w diecie wegetarianów lub wegan, którzy muszą przyjmować białko w innej postaci niż mięso. Taka fasolka w towarzystwie tofu i soczewicy będzie świetną propozycją właśnie dla nich. 

Jak długo gotować fasolkę typu Mamut?

Taka fasolka nadaje się do spożycia bezpośredniego. Raczej nie poleca się jej mrozić czy marynować. Najlepiej smakuje podana zaraz po ugotowaniu. 

Fasolkę Mung przed spożyciem należy dokładnie umyć, odciąć końce i wrzucić do garnka z gotującą się wodą. Optymalny czas jej gotowania wynosi około 5 minut, tak by była ona al dente, lecz przy tym nierozgotowana.

Źródło: Canva (jirkaejc, Getty Images)

Ile kosztuje fasolka szparagowa typu Mamut?

Ostatnie wzrosty cen owoców i warzyw sprawiają, że z niepokojem zastanawiamy się, czy w te wakacje rzeczywiście zjemy tanią fasolę, czy kupimy polskie truskawki w przystępnej cenie. Choć fasola Mamut pojawiła się już na targowiskach, jej ceny mocno się wahają.

Na stronie Fresh Market za 100 g fasoli mamut trzeba zapłacić 6,50 zł. Podobne ceny można znaleźć na warszawskich targowiskach, gdzie ceny wahają się w okolicach 5-7 zł za 100g.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Rynek Rolny, Fresh Market

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: