Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Danie

Danie

Zapiekanka rodem z PRL
20.03.2021 01:00 Sekret kultowych zapiekanek z czasów PRL

Gdzie można było dostać najlepsze zapiekanki i jaki był sekret idealnego specjału? Wielu miłośników kulinariów nadal stara się odnaleźć odpowiedzi na te pytania. Warto powspominać i przypomnieć sobie kultowe zapiekanki rodem z PRL-u.

Pasztet w bezmięsnej odsłonie
18.03.2021 01:00 Prosty przepis na bezmięsny pasztet

Pasztet często gości na naszych stołach. Przeważnie przygotowuje się go z mięsa. Jednak z uwagi na wątpliwą zdrowotność takich smakołyków i negatywny wpływ na środowisko przemysłowej hodowli zwierząt, bezmięsne odpowiedniki są coraz bardziej mile widziane. Wegetariański pasztet z pewnością przypadnie do gustu najbliższym.

Surówka z pora i kiszonych ogórków
16.03.2021 01:00 Przepis na pyszną surówkę z pora i ogórków kiszonych

Surówka często okazuje się być mdłą i nudna,. dlatego wiele osób pozostawia ją na swoich talerzach po skończonym posiłku. Ten dodatek do obiadu wcale nie musi być niesmaczny, wystarczy przygotować go z pasją i miłością, a każdemu będzie smakować. Warto zjadać duże ilości surówek, ponieważ to właśnie one dostarczają nam mnóstwa mikroelementów i wartości odżywczych, które są konieczne do odpowiedniej pracy całego ludzkiego organizmu. Często surówki są jedynym źródłem wielu witamin i minerałów.

Kotlety schabowe będą znacznie lepsze
16.03.2021 01:00 Zachwycający patent Kuronia na kotlety schabowe

Kotlety schabowe są doskonałym sposobem na szybki i smaczny obiad. Polacy uwielbiają je od wielu lat, a metoda ich gotowania nie zmieniła się zbytnio na przestrzeni dziesięcioleci. Jeśli jednak chcesz spróbować ich najlepszej wersji, spróbuj wykonać je wedle poniższej receptury. Jakub Kuroń jest synem Macieja Kuronia, znanego kucharza, publicysty oraz prezentera programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej. Jakub Kuroń poszedł w jego ślady i na swoim blogu kuron.com.pl często prezentuje wiele przepisów i porad, które ułatwiają gotowanie.

Jak zrobić dobry pieczony schab?
14.03.2021 01:00 Przepis na soczysty pieczony schab na Wielkanoc

Schab jest nie tylko mięsem, z którego można przygotowywać kotlety schabowe. Świetnie sprawdza się również w całości jako aromatyczna i soczysta pieczeń. Taki sposób gotowania jest także o wiele prostszy niż smażone kotlety - po włożeniu mięsa do piekarnika, nie trzeba już nic robić. Jeśli nie wiesz jednak w jaki sposób upiec pieczeń tak, aby zachowała sporą soczystość i delikatność - możesz posiłkować się recepturą zaprezentowaną poniżej. Dzięki niej będziesz w stanie zaskoczyć swoją rodzinę pysznym daniem, które jest banalnie proste.

Krokiety - jak zrobić do nich naleśniki?
12.03.2021 01:00 Jak smażyć krokiety, aby nie popękały?

Krokiety sprawiają wrażenie banalnie prostej potrawy. Ot, zwykły zawinięty naleśnik w panierce, który jest faszerowany dodatkami. Niestety, w trakcie przygotowywania tego dania można popełnić kilka błędów, które zniszczą całą włożoną pracę. Wpadkę zaliczyć można już na samym początku podczas robienia ciasta na naleśniki. Zła konsystencja, nieodpowiednie proporcje składników czy nawet zbyt długie i energiczne mieszanie - każda z nich może zaważyć na jakości przyszłych krokietów.

Gołąbki Tomasza Strzelczyka
12.03.2021 01:00 Przepis na postne gołąbki według Tomasza Strzelczyka

Gołąbki można bez wątpienia zaliczyć do klasyki polskiej kuchni - każdy z nas wychował się na ich smaku i aromacie. Dzisiaj tęsknimy do starych czasów, gdy życie zdawało się prostsze. Jeśli chcesz cofnąć się w czasie, spróbuj przygotować gołąbki jak babcia Marysia. Ludzie, którzy przestrzegają zasad poszczenia, nie mogą spożywać potraw mięsnych. Jeśli więc należysz do tego grona, a przy okazji tęsknisz za ukochanym smakiem gołąbków, wykonanie poniższego dania pomoże przetrwać ci ten długi okres ze spokojem.

Najlepsze ciasto na pieorgi
12.03.2021 01:00 Wielopokoleniowa receptura na aksamitne ciasto na pierogi

Pierogi są jednym z najlepszych przedstawicieli klasycznej polskiej domowej kuchni. Danie to można przygotować na dziesiątki sposobów, wszystko zależy jedynie od preferencji gotujących. Przepis, jaki dzisiaj prezentujemy, pozwala uzyskać tak delikatne ciasto, że rozpływa się w ustach.Choć oczywiście zewnętrzna otoczka jest pierwszym, co widzimy, równie istotny jest farsz. Jeśli nie masz ochoty jeść dzisiaj mięsa, zdecydowanie warto spróbować pierogów ruskich. Kluczem do uzyskania delikatnej konsystencji farszu jest niewielka ilość masła, która nadaje kremowości i jeszcze lepszego smaku.

Gołąbki w innym wydaniu
11.03.2021 01:00 Czy do gołąbków można dodać surowy ryż?

Nie wszystkie gołąbki muszą być gotowane taką samą metodą. Oczywiście kulinarni puryści mogą z grymasem na twarzy patrzeć, jak wsypuje się suchy ryż do farszu, jednak zdolny kucharz powinien sobie poradzić z takim zadaniem. Musi być jednak uważny. Suchy, nieugotowany ryż ma znacznie mniejszą objętość. Podczas podgrzewania pochłania sporą ilość wody i pęcznieje - w przypadku, gdy gołąbki zawinięte zostaną zbyt ciasno, rosnące ziarenka rozsadzą kapustę i zniszczą całą naszą pracę.

Zupa meksykańska
09.03.2021 01:00 Przepis na zupę meksykańską

Zupa meksykańska podczas gotowania wypełnia całe mieszkanie niesamowitym zapachem, które przywołuje każdego domownika do kuchni. Gdy podasz ją do stołu zaskoczysz się reakcją swoich ukochanych - szybko pochłoną swoje porcję i będą chcieli kolejną dokładkę. Kuchnia meksykańska znana jest z ostrych smaków okraszonych bogatym aromatem korzennych przypraw. Dodatkowo obecność odrobiny sera sprawia, że nawet najbardziej wygłodniały smakosz naje się po maksymalnie dwóch miskach.

Chleb z cukrem jak sprzed lat
07.03.2021 01:00 Niezapomniany smak dzieciństwa - chleb z cukrem

Chleb z cukrem zdecydowanie nie należy do potraw najzdrowszych, wszak duża zawartość węglowodanów nie sprzyja zdrowemu odżywianiu - jednak przyjemność, jaka płynie z jedzenia go, jest tak duża, że warto raz na jakiś czas zrobić sobie coś pysznego. Choć przepis na ten przysmak jest jednym z najprostszych, nie każdy może zdawać sobie sprawę, że istnieje pewien sekretny składnik, który sprawia, że chleb i cukier smakowały jeszcze lepiej. Dodatkiem tym jest śmietana, w końcu jej delikatność świetnie komponuje się z twardymi kryształkami cukru.

Ziemniaki jak z ogniska
07.03.2021 01:00 Przepis na pieczone ziemniaki smakujące jak z ogniska

Ziemniaki stanowią bardzo ważną część naszej diety, w końcu podajemy je praktycznie do każdego obiadu. Tradycyjne tłuczone kartofle, czy pyrki z koperkiem nie mają jednak szans w starcu z ziemniakami z ogniska - dymny aromat jest zbyt doskonały. Mimo wszystko okazuje się, że w domowym zaciszu można przygotować te bulwy w taki sposób, aby praktycznie idealnie imitowały wersję z ogniska. Wystarczy dodać do nich dwa składniki i upiec je w piekarniku, a smak lata można mieć przez cały rok niezależnie od pogody.

Wielkanoc już tuż tuż
04.03.2021 01:00 Najlepsze przepisy Wielkanocne, które możesz przygotować z wyprzedzeniem

Wielkanoc w tym roku przypada na 4 kwietnia. W związku z tym pozostał nam do tego dnia równy miesiąc, który z pewnością szybko zleci. Już teraz możemy przygotować się na to święto. Dzięki temu unikniemy zamieszania w samym okresie przedświątecznym.

Biała kapusta na gołąbki
02.03.2021 01:00 Najlepsza kapusta na gołąbki

Gołąbki najczęściej zawinięte są w liście najzwyklejszej białej kapusty. Polacy są do niej przyzwyczajeni, w końcu korzystały z niej nasze babcie oraz mamy, dlatego i my korzystamy. Istnieje jednak odmiana kapusty, która znacznie lepiej spełni się w roli pakunku. Holenderska firma Bejo Zaden opracowała, dzięki ogromnej pracy specjalistów, specjalną odmianę białej kapusty, którą nazwano "coolwrap". Jej właściwości i budowa sprawiają, że wręcz idealnie sprawdza się jako owijka dla cennego mięsnego farszu.

Kartoflanka jak od babci
02.03.2021 01:00 Przepis na tradycyjną zapalankę

Kartoflanka to doskonałe danie do wykorzystania resztek warzyw czy wędlin, które zalegają w wielu lodówkach. Z pewnością każdy z was zużył czasem tylko pół cebuli lub kilka centymetrów pora - jeśli masz takie kawałki, przygotuj poniższą zupę. Dawniej zapalanka była daniem jedzonym przez biedotę. Mało kto w dawnych czasach mógł pozwolić sobie na mięso, dlatego każdy jego niewielki fragment był wyjątkowo cenny. Prezentowana przez nas receptura jest znacznie bogatsza, niż to, co Polacy jadali dawniej.

Naleśniki - najlepszy przepis
02.03.2021 01:00 Nietypowy przepis na naleśniki

Naleśniki mogą wydawać się pospolitym wręcz posiłkiem. Ich przygotowanie trwa kilkanaście minut, składniki nie są drogie i cała operacja jest względnie prosta. Mimo to nawet z tak popularnego dania można zrobić coś ekskluzywnego. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego, jest dodanie do ciasta naleśnikowego odrobiny kawy. Jej intensywny smak podkreśli resztę dodatków, z którymi będziemy jeść naleśniki. Warto jednak pamiętać, że dodatek kawy sprawdza się jedynie przy jedzeniu naleśników na słodko.

Kapusta z kurczakiem
01.03.2021 01:00 Zniewalający przepis na udka z kurczaka pieczone z kapustą

Kapusta jest szeroko dostępnym produktem, który kupić można praktycznie przez cały rok. Jeśli odpowiednio się ją przygotuje i połączy z udkami z kurczaka, można sporządzić doskonały obiad, który znika ze stołu w mniej niż ułamek sekundy. Jeśli jesteś na diecie, zamień kurze udka na indycze - mięso z indyka zawiera mniej tłuszczu i więcej białka, dzięki czemu jest zdrowsze. Nie dodawaj także wtedy oleju, który niepotrzebnie zwiększy kaloryczność całego posiłku.

Placki ziemniaczane Tomasza Strzelczyka
01.03.2021 01:00 Banalny przepis Tomasza Strzelczyka na chrupiące placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane wydają się daniem, którego nie da się już udoskonalić - jego prostota jest tak duża, że każdy może bez większych problemów przygotować placki. Tomasz Strzelczyk pokazał jednak, że nawet je można przygotować w znacznie lepszy sposób. Tomasz Strzelczyk był uczestnikiem programu MasterChef. Od tego czasu prowadzi bardzo popularny kanał na platformie YouTube, na którym zamieszcza krótkie i często proste przepisy na klasyczne dania kuchni polskiej i wielu innych.

Środa Popielcowa i przykładowe menu
27.02.2021 01:00 Menu na Środę Popielcową, najlepsze przepisy

Nie da się ukryć, że Środa Popielcowa to istotny dzień dla katolików. Rozpoczyna on post, który trwa aż do Wielkanocy. Wierzące osoby muszą wówczas liczyć się z pewnymi kulinarnymi ograniczeniami. Jednak ścisły post w Środę Popielcową nie oznacza nudy w kuchni.

Chleb w jajku w świetnym wydaniu
26.02.2021 01:00 Kultowy chleb w jajku w eleganckim wydaniu

Chleb w jajku może wydawać się nudnym posiłkiem - kiedyś jednak każdy z nas nie mógł doczekać się, aż mama lub babcia poda nam takie śniadanie do stołu. Trzeba w końcu przyznać, że smażony chleb wymoczony w jajku z dodatkiem cukru i cynamonu po prostu zawsze smakuje doskonale. Niegdyś spożywaliśmy je inaczej niż dzisiaj. Najczęściej nasze mamy wykorzystywały do niego stare, czerstwe pieczywo, które w taki sposób można było przywrócić do dawnej świetności. W czasach PRL-u i przemian ustrojowych jedzenie było drogie i nikt nie pozwalał sobie na zbytnie marnotrawstwo.

Fasolka po bretońsku
26.02.2021 01:00 Jak uratować danie ze zbyt twardą fasolą?

Fasolka po bretońsku to danie, które wbrew nazwie nie wywodzi się z Francji - według historyków, znacznie bardziej prawdopodobne korzenie może mieć w Anglii. To tutaj została przywieziona jako pierwsza, przez ludzi odkrywających Amerykę Północną. Początkowo fasolka znana była jedynie rdzennym mieszkańcom Ameryki, którzy mieszali ją z niedźwiedzim sadłem i miodem w specjalnych dzbanach, które zakopywane były w ziemi i wolno gotowane przez bardzo długi czas. Anglicy znacznie zmodyfikowali przepis, wprowadzając do niego sos pomidorowy i eliminując miód oraz niedźwiedzi tłuszcz.

Żurek czy barszcz?
24.02.2021 01:00 Czym różni się barszcz od żurku?

Żurek jest klasyczną wielkanocną zupą, która najczęściej przygotowuje się właśnie na to święto. Jej charakterystyczny kwaśny smak i spora gęstość sprawiają, że Polacy uwielbiają jeść ją tak naprawdę przez cały rok. Czym różni się ona od barszczu? Barszcz okazuje się być po prostu delikatniejszą wersją gęstego żurku. Barszcz jest rzadszy i mniej kwaśny, różni się także składnikami użytymi podczas gotowania. Mimo wszystko obie potrawy są tak podobne, że smakosz jednej z nich, automatycznie będzie lubił drugą.

Kotlety schabowe będą znacznie lepsze
24.02.2021 01:00 Jak przyrządzić kruche i soczyste kotlety schabowe?

Aby kotlety schabowe były przepyszne, trzeba włożyć w nie odrobinę pracy. Czas jaki się na nie poświęca jest jednak wart, ponieważ zachwyt domowników nad schabowymi będzie ogromny - wystarczy wymoczyć mięso w mleku, a podczas jedzenia będzie doskonałe. Idealne schabowe są dla wielu ludzi niedoścignionym wzorcem. Mnóstwo osób skarży się na suche i żylaste mięso, odpadającą panierkę czy brak wyraźnego smaku. Wszystkie te problemy są banalnie łatwe do rozwiązania - wystarczy zastosować się do poniższych porad.

Gołąbki w tradycyjnym przepisie
22.02.2021 01:00 Wyborny przepis na tradycyjne gołąbki

Gołąbki są zdecydowaną klasyką polskiej kuchni - Polacy nie mogą się im oprzeć, ponieważ ich smak jest doprawdy wyborny. Jak jednak należy je optymalnie gotować? Z użyciem pokrywki, czy może bez niej? Poniżej zdradzamy najlepszą metodę. Idealne gołąbki złożone są z delikatnej i rozpływającej się w ustach kapusty otoczonej aromatycznym sosem. Wewnątrz liści znaleźć powinien się soczysty farsz, który również jest bardzo delikatny. Dzięki temu przepisowi będziesz dokładnie wiedział jak je ugotować.

Kalafior - jak go gotować?
22.02.2021 01:00 Doskonała metoda gotowania kalafiora

Kalafior pełen jest wartości odżywczych, których odpowiednie zachowanie w warzywie lub oddanie do wywaru jest istotną częścią gotowania. Nie chcemy bowiem zajadać się kalafiorem w panierce, który był zbyt długo gotowany i dlatego nie ma już nic do zaoferowania. Wrzucanie kwiatów kalafiora do zimnej lub gorącej wody ma znaczenie właśnie w kontekście wyboru dania, do którego warzywo zostanie wykorzystane. To od tego zależy czy będziesz jadł wartościowy posiłek, czy puste kalorie.

flaczki
21.02.2021 01:00 Na jakim wywarze najlepiej gotować flaczki?

Podania historyczne mówią, że flaczki były jednym z ulubionych dań króla Władysława Jagiełly. Danie to po dzień dzisiejszy podbija serca wielu smakoszy. Wciąż powstają jego nowe, nieco zmodyfikowane wersje np. wegańskie i wegetariańskie. Dziś skupimy się jednak na tradycyjnej odsłonie tej potrawy.Flaczki wydają się być dość prostym do zrobienia daniem. Nic bardziej mylnego! Ich przygotowanie wcale nie ogranicza się do wrzucenia kawałków mięsa do wody. Aby danie zachwyciło nas swoim smakiem, warto przygotować je na aromatycznym wywarze.

Gołąbki w innym wydaniu
19.02.2021 01:00 Rewolucyjny przepis na gołąbki

Gołąbki mogą wydawać się nudną potrawą. Od lat przygotowywane i podawane są w taki sam sposób, co ludziom poszukującym nowych smaków i doznań, może nie do końca się podobać. Dlatego przedstawiamy przepis na zapiekankę z gołąbków z kaszą gryczaną. Ten nowatorski pomysł pozwala wprowadzić do kuchni znaczny powiew świeżości, a niecodzienna konsystencja i postać dostarczają ogromnych wrażeń empirycznych. Zamiana ryżu na kaszę gryczaną jest idealnym sposobem na dodanie większego smaku do gołąbków.

Jajka sadzone - czego im brakuje?
19.02.2021 01:00 Przepis na przepyszny i tani obiad

Jajka sadzone z ziemniakami, mizerią i kefirem czy zsiadłym mlekiem są klasycznym zestawem obiadowym, który wielu Polaków po prostu uwielbia. Do pełni szczęście potrzeba jedynie odrobiny koperku, który można rozsypać na ziemniaki i jajka w ramach dekoracji. Nie każdy jednak wie jak usmażyć jajka w idealny sposób, aby białko było ładnie ścięte i chrupiące, a żółtko ciągle płynne. Kluczem do uzyskania odpowiedniego wysmażenia jest smażenie na średnim ogniu - dzięki temu jajko osiąga idealną temperaturę.