Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kultowe kluski leniwe od babci Basi z niezwykłym dodatkiem. Wyjątkowy składnik nadaje im niezrównanej faktury
Renata Materlińska
Renata Materlińska 21.06.2022 08:31

Kultowe kluski leniwe od babci Basi z niezwykłym dodatkiem. Wyjątkowy składnik nadaje im niezrównanej faktury

pierogi leniwe
canva/arfo, Getty Images

Poznajcie przepis na kultowe kluski leniwe od babci Basi. Mają niezwykły dodatek, który nadaje im niezrównanej faktury. Jest nim proszek budyniowy, zwiększający sprężystość i delikatność klusek. Leniwe polane masłem lub sosem owocowym są doskonałe na podwieczorek lub lekki obiad.

Pierogi, czy też kluski leniwe swą nazwę zawdzięczają prostocie przygotowania. Składają się z tych samych składników, co pierogi z serem, a więc z mąki, twarogu i jajek. Jednak nie trzeba oddzielnie robić ciasta i farszu, a potem nadziewać pierogów. Wszystkie składniki zagniata się razem i formuje z nich kluski.

Kluski leniwe można serwować jako dość pożywny deser lub lekki obiad. Zwolennicy słodkiego, bezmięsnego dania z pewnością znajdą się wśród najmłodszych. Jednak leniwe są na tyle smaczne, że będą się nimi zajadać wszyscy.

Przepis babci Basi na kluski leniwe

Składniki:

  • 50 dag twarogu tłustego lub półtłustego

  • 3 jajka

  • 1 szklanka mąki pszennej

  • 3 łyżki proszku budyniowego (budyniu waniliowego lub śmietankowego)

  • 1 łyżka cukru waniliowego

  • sól

Przygotowanie klusek leniwych

Twaróg wytłucz kuchennym tłuczkiem lub zmiksuj blenderem czy zwykłym mikserem. Dodaj do niego żółtka, proszek budyniowy i cukier waniliowy. Zblenduj lub wymieszaj na jednolitą masę.

Białka ubij na sztywną pianę, dodaj do ciasta, delikatnie wymieszaj. Na końcu dodaj mąkę, całość wymieszaj, a potem przełóż na stolnicę i zagnieć jednolite ciasto.

Ciasto na kluski leniwe podziel na kilka części. Z każdej uformuj wałek, lekko podsypując go mąką. Spłaszcz go, a potem pokrój na kluski.

W garnku zagotuj sporą ilość wody, posól ją i zmniejsz ogień. Włóż do niej kluski leniwe, zamieszaj i gotuj je, aż wypłyną na powierzchnię.

Kluski wyjmij łyżką cedzakową na talerz. Podawaj np. polane stopionym masłem i posypane cukrem, polej tartą bułką zrumienioną na maśle lub polej zmiksowanymi owocami. Na naszej stronie znajdziesz też przepis Ani Starmach na pierogi leniwe, a także recepturę na leniwe z serka homogenizowanego.

kluski leniwe
canva/Qwart

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: basjulowepasje.blogspot, przyslijprzepis

Tagi: Jajka Ser sól