Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Żadne kopytka, żadne leniwe. Te kluski biją je na głowę, nie uwierzysz z czego są zrobione
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 09.05.2024 21:23

Żadne kopytka, żadne leniwe. Te kluski biją je na głowę, nie uwierzysz z czego są zrobione

kluski ryżowe
fot. youtube.com/swojskiejedzonko

Te kluski z ryżowego ciasta stanowią miłą odmianę od mącznych i ziemniaczanych wariantów. Sprawdzają się też świetnie u osób, które nie tolerują glutenu lub starają się go ograniczyć. Podawać je można zaś podobnie jak każde inne kluski.

Kluski z ryżowego ciasta

Takie ryżowe kluseczki, nieco przypominające kopytka, sprawdzą się w wielu przepisach. Podawać je można zarówno na słodko, jak i na słono. Nie są przy tym bardziej czasochłonne niż jakiekolwiek inne dania z tej kategorii mącznych dodatków.

Takie kluski doskonale sprawdzą się też jako sposób na zagospodarowanie ryżu z poprzedniego dnia. Mogą być także nieoczekiwanym ratunkiem dla gospodyni, której zdarzy się rozgotować ryż. W takiej sytuacji po prostu na bieżące potrzeby gotujemy kolejną porcję, a rozgotowany zostawiamy do klusek na jeden z kolejnych posiłków.

masa na kluski ryżowe
fot. youtube.com/swojskiejedzonko

Na słodko i na słono

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Swojskie jedzonko, gdzie proponowana do klusek jest okrasa z jabłek i śmietany. Oczywiście to tylko propozycja – ale bardzo smakowita.

Składniki

  • 200 g ryżu
  • 2 jajka
  • 5 łyżek mąki ziemniaczanej

Bezglutenowe kluski

Ryż gotujemy, najlepiej rozgotowując go, by był kleisty. Studzimy go i w misce rozdrabniamy na mniejsze części. Do zimnego ryżu dodajemy dwa jajka i rozdrabniamy blenderem na jednolitą masę.

Do masy dodajemy 4-5 łyżek mąki ziemniaczanej i jeszcze raz mieszamy. Ryż doprawiamy do smaku solą i pieprzem, biorąc poprawkę na smak ryżu gotowanego w osolonej wodzie.

Ciasto ryżowe będzie raczej zbyt lepkie, by – jak kopytka – formować je w rulon i ucinać. W zamian można przygotowywać porcje za pomocą dwóch łyżek albo pomóc sobie rękawem cukierniczym: ciasto przekładamy do folii i obcinamy co kilka centymetrów.

Niezależnie od przyjętej techniki, przygotowujemy kluski kładzione, tzn. formujemy je nad garnkiem z osolonym wrzątkiem, gdzie gotujemy kluski przez 2 minuty od wypłynięcia. Podajemy na słodko lub na słono, z podduszonymi jabłkami z cynamonem, jogurtem lub śmietaną z cukrem albo jako dodatek do wytrawnych dań obiadowych.

Wypróbuj też przepis na ciasto bananowe i poznaj sekrety mrożenia pierogów.

kluski ryżowe we wrzątku
fot. youtube.com/swojskiejedzonko